Jenna edustaa Samiedua lähihoitaja-lajissa Taitaja2026-finaalissa
Ammattiosaamisen SM-kilpailuiden semifinaalitulokset selvisivät 12.2. Loppukilpailuun tiensä selvitti kaikkiaan 400 ammatillista opiskelijaa eri puolilta Suomea. Samiedua Tuusulassa 18.-21.5.2026 järjestettävässä finaalissa edustaa lähihoitajaksi opiskeleva Jenna Konnu, 17.
Jenna osallistui Taitaja-semifinaaleihin toista kertaa ja suuntaa nyt ensimmäisen kerran loppukilpailuun.
– Viime vuoden kisakokemus auttoi minua selvästi. En jännittänyt läheskään niin paljon kuin ensimmäisellä kerralla. Osasin myös päätellä paremmin arviointikriteerit ja suunnitella ajankäyttöä paljon paremmin, Jenna iloitsee.
– Lähden hyvällä mielellä kisaamaan finaaliin. Hiukan jännittää, mutta voittoa lähden tietenkin tavoittelemaan. Odotan eniten sitä, että pääsen hyödyntämään osaamistani ja haastamaan taitoja sekä ylipäätään haastamaan itseäni.
Valmentajat kannustavat ja tukevat finaalitreeneissä
Jennaa valmentavat sote-alan opettajat Heini Niinimäki ja Helena Savolainen iloitsevat Jennan menestyksestä.
– Jenna pärjäsi semifinaaleissa todella hienosti. Lajin kilpailutehtävät perustuvat sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon ammattitaitovaatimusten kiitettävän tason kriteereihin. Tänä vuonna lajin kilpailukriteerit ja pisteytykset olivat mielestämme aiempaa haastavammat. Teoriaosaaminen painoi tänä vuonna vaakakupissa, valmentajat pohtivat.
Kisavalmennus jatkuu. Finaalissa kilpaillaan tehtävissä, joissa osoitetaan osaaminen asiakkaan kohtaamisessa ja ohjaamisessa, hyvinvoinnin ja toimintakyvyn edistämisessä sekä lähihoitajan vastuualueeseen kuuluvassa lääkehoidossa.
– Aion valmistautua kertailemalla vanhoja kisatehtäviä. Taitovalmentajien kanssa treenaillaan paljon erilaisia painetehtäviä sekä kerrataan termejä, lääkkeitä, sairauksia ja hoitoalaan liittyvää tietoutta, Jenna suunnittelee.
Valmentajien mukaan valmennuksen aikataulut sovitaan joustavasti, sillä Jenna tekee keväällä pääosin lukio-opintojaan.
– Kisajännitys nousee, ja lähdemme Jennan kanssa Tuusulaan hyvillä mielin, valmentajat iloitsevat.
Taitajiksi kasvamassa: 9-luokkalaiset kisasivat hyvässä tunnelmassa Taitaja9-aluekilpailussa
Samalla kun Taitaja2026-finalisteja jännitettiin, Savonlinnan Mertalan yhtenäiskoulun joukkueet kisasivat Taitaja9-aluekilpailussa Ylä-Savon ammattiopistolla Iisalmessa. Taitaja9 on taidokkuutta ja luovuutta vaativa leikkimielinen kilpailu yläkoululaisille.
– Kilpailutehtävät perustuvat ammattiaineisiin. Mertalan yhtenäiskoulusta aluekilpailuun päässeet kaksi kolmen oppilaan joukkuetta kisasivat mainiosti. Toinen joukkue karsiutui täpärästi aluekilpailun välierissä, ja toisella kävi vähän huono onni semifinaalissa. Kisatunnelma oli kuitenkin mahtava, kertoo kisatiimiä johtanut opinto-ohjaajamme Tiina Vellonen.
Vellosen mukaan aluekilpailu sai jännittävän säväyksen uudesta selainpohjaisesta kisasovelluksesta.
– Taitaja9-kilpailuun oli kehitetty uutuussovellus, josta kilpailutilanteen ja pisteet näki reaaliaikaisesti omasta puhelimesta QR-koodin avulla.
YSAOn tiedotteen mukaan IT-suunnittelija Joonas Närhi on suunnitellut sovelluksen siten, että sitä voivat hyödyntää jatkossa myös muut Taitaja9-kilpailujen ja vastaavien tapahtumien järjestäjät eri puolilla Suomea.
Taitaja9-finaali järjestetään osana Taitaja-tapahtumaa 19.–20.5.2026 Tuusulassa.

Mertalan yhtenäiskoulun kilpailujoukkue ratkaisi tehtäviä hyvässä yhteishengessä Taitaja9-aluekilpailuissa Iisalmessa.
