Leipuriopiskelijoiden herkkuja myynnissä Savonlinnan Syystulilla ja Pride-tapahtumassa 6.9.2025
Savonlinnan Syystulet valtaa rantabulevardin, Riihisaaren, Olavinlinnan ja Tallisaaren syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna 5.–7.9. Jo perinteeksi muodostunut tapahtuma on tänä vuonna erityisen mieleenpainuva, sillä Olavinlinnan 550-vuotista historiaa juhlistetaan keskiaikateemaisten Olavinmarkkinoiden lisäksi muun muassa Tykkipursiseuran mittavalla taistelunäytöksellä.
Syystulien Syysmarkkinoiden tarjontaan voi tutustua Martti Talvelan puistotien varrella lauantaina 6.9. klo 10–20. Samiedun violetista teltasta voit ostaa opiskelijoidemme valmistamia maukkaita tuotteita niin kauan kuin tuotteita riittää. Tervetuloa makupaloille!

Opiskelijoidemme Pride-piknikherkkuja yhdenvertaisuuden puolesta
Syyskuun ensimmäinen viikko on myös Savonlinnan Pride-viikko. Tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, hyvinvointia ja perusoikeuksien toteutumista edistävä ohjelma huipentuu lauantaina 6.9. kulkueeseen, joka alkaa Savonlinnan torilta klo 12 ja päättyy puistojuhlaan Joel Lehtosen puistossa. Juhlasta löydät myös telttamme ja tulevien leipureiden taitavissa käsissä syntyneitä piknikherkkuja. Tule juttusille!
